L o g i n H a s ł o
edukacja
dni Wisły 2010

Ochrona ptaków i edukacja w Małopolskim Przełomie Wisły

Dni Wisły 2010

W roku 2010, dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, "Dni Wisły 2010" składały się z 3-tygodniowego cyklu różnorodnych działań edukacyjnych.

Imprezę rozpoczęto 6 czerwca 2010 r. autorskim spotkaniem z fotografem przyrody Arturem Taborem, który zaprezentował pokazy zdjęć, w formie diaporam, na temat Wisły i Bugu.

Spotkanie z Arturem Taborem.


Dużym zainetersowaniem cieszyła się instalacja "Portret Wisły" - działanie mające charakter otwarty, skierowane do mieszkańców oraz turystów odwiedzających Kazimierz Dolny. Zajęcia poprowadziło 2 artystów-plastyków i polegały na namalowaniu portretu rzeki na dużym, podłużnym płótnie, przy użyciu farb w sprayu i szablonów sylwetek zwierząt. Materiał został rozpięty na drewnianym stelażu i zamontowany na skarpie, przy spichlerzu Muzeum Przyrodniczego.

Dzieło powoli nabiera kształtu...


Odbyły się również warsztaty p.t. "Ptaki cudaki", składające się z 3 części: merytorycznej - prezentacja kilkudziesięciu gatunków wiślanych ptaków i środowisk ich występowania, poprowadzona przez przedstawiciela LTO; praktycznej - rejs statkiem lub wycieczka ornitologiczna, podczas których uczestnicy zaopatrzeni w lornetki i atlasy rozpoznawali zaobserwowane ptaki; twórczej - dzieci miały za zadanie pomalować farbami akrylowymi wybraną sylwetkę ptaka wyciętą wcześniej w płycie piankowo - kartonowej. Po przeprowadzeniu wszystkich warsztatów "Ptaki cudaki" zostały ustawione w ogrodzie Muzeum Przyrodniczego, na tle "Portretu Wisły", tworząc swoistą galerię;

Ptasia galeria na tle portretu Wisły.


Ostrygojad na wesoło :) .


Nowością w Muzeum były warsztaty p.t. "Wisła malowana ziołami", prowadzone przez artystów malarzy, którzy zapoznali uczestników z techniką malowania wyciągami barwnymi z ziół (m.in. mięty, herbaty); następnie dzieci miały okazję samodzielnego namalowania obrazu przedstawiającego pejzaż widziany z wału nad Wisłą;

Warsztaty "Wisła malowana ziołami"


Najważniejszym wydarzeniem tegorocznych "Dni Wisły" było otwarcie wystawy "Małopolski Przełom Wisły z lotu ptaka", ukazującej niezwykłe walory krajobrazowe i kulturowe Wisły za pomocą zdjęć wykonanych z motolotni i samolotu oraz map wraz opisami. Na wystawie można było nie tylko oglądać zdjęcia, lecz również samemu unieść się ponad Wisłę, zwiedzając ekspozycję po specjalnym pomoście. Realizmu tej niecodziennej wycieczce dodawało trójwymiarowe zdjęcie oglądane przez okulary 3D.

Wystawa "Małopolski Przełom Wisły z lotu ptaka"


Osoby chcące podnieść swoje umiejętności w fotografii mogły wziąć udział w 3-dniowych warsztatach fotograficznych, prowadzonych przez Rafała Sieka. Zakończyły się one montażem diaporamy, która była prezentowana na uroczystym zakończeniu "Dni Wisły 2010", podczas "Wieczornego kina plenerowego". Na ścianie spichlerza swoimi fotografiami w postaci diaporam zachwycili nas również: Leszek Niejedli, Marcin Lenart oraz Rafał Siek.

Wieczorne kino plenerowe i pokaz diaporam na ścianie Spichlerza Ulanowskich.


Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy!

 

 

Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi