L o g i n H a s ł o
09 grudnia 2014   „Inicjatywy obywatelskie dla środowiska”. Wzmocnienie działań społeczności lokalnych na rzecz zrównoważonego rozwoju.


Masz pomysł jak rozwiązać lokalne problemy związane z ochroną środowiska? Interesujesz się przyrodą i chcesz zrealizować w swoim środowisku działania chroniące ją, polepszające jej kondycję w Twoim najbliższym otoczeniu lub podnoszące świadomość lokalnego społeczeństwa na jej temat? Weź udział w konkursie „Inicjatywy obywatelskie dla środowiska” i zdobądź fundusze na realizację swojego pomysłu we współpracy i z pomocą ekipy LTO!

Czytaj więcej:

O konkursie

Wniosek o dofinansowanie  

Harmonogram rzeczowo-finansowy

20 października 2014   Program zjazdu LTO już znany...

Zapraszamy do zapoznania się z programem jesiennego zjazdu LTO:

PROGRAM ZJAZDU

UWAGA: KONIECZNA REZERWACJA W CZĘŚCI WIECZOROWEJ - SZCZEGÓŁY W  PROGRAMIE Perskie oko

Bardzo serdecznie zapraszamy!

08 października 2014   Jesienny zjazd LTO już wkrótce!

Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym zapraszają na jesienny zjazd członków i sympatyków LTO, który odbędzie się w dniach 22-23 listopada 2014 roku w Roztoczańskim Centrum Naukowo-Edukacyjnym w Białym Słupie koło Zwierzyńca. Szczegóły wkrótce.

Już teraz można rezerwować (we własnym zakresie) noclegi, chyba że decydujemy się na darmowy nocleg na terenie ośrodka (przydatny własny śpiwór, karimata, materac etc.)

22 czerwca 2014   VII Międzynarodowe Liczenie Bociana Białego na Lubelszczyźnie w 2014 - Aktualna mapa zajętych gmin

W lipcu 2014 roku odbędzie się liczenie bociana białego na Lubelszczyźnie, które obejmie cenzus wszystkich gniazd w naszym regionie. Do policzenia mamy 187 gmin! Mimimalną powierzchnię dla obserwatora stanowi 1 gmina.
Oprócz zaznaczenia na mapie lub w gps lokalizacji gniazda, będziemy zbierać dane na temat umiejscowienia gniazda (słup, drzewo, budynek), efektów lęgów oraz stwierdzonych zagrożeń (transformatory itp.).
Przed nami sporo pracy w terenie i przy opracowaniu danych. Dlatego już teraz publikujemy mapę regionu z podziałem administracyjnym. Wraz z napływem deklaracji od obserwatorów, będzie ona na bieżąco aktualizowana.

Zgłoszenia prosimy wysyłać na adres: bociany.lubelskie[at]wp.pl .

Wydarzenie - na naszej stronie na FB, gdzie będziemy na bieżąco Was informować o postępach w akcji.

AKTUALNA MAPA regionu (22-06-2014) objęta liczeniem - wersja duża "ściągnięcia" - POBIERZ

Mapa regionu objęta liczeniem.

05 marca 2014   Wiosenny zjazd Lubelskiego Towarzystwa Ornitologicznego

Lubelskie Towarzystwo Ornitologiczne zaprasza na Zjazd Członków i Sympatyków LTO w dniu 8 marca (sobota) 2014 r., który odbędzie się na UMCS-ie w Lublinie, przy ul. Akademickiej 19, w Budynku Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi, w Sali Audytoryjnej (0131 B) tzw. niski parter.

PROGRAM ZJAZDU
08 marca (sobota)

10.00 - Rozpoczęcie zjazdu
 • 1. Sprawozdanie z działalności LTO w 2013 roku.
 • 2. Akcja "Przyloty" - krótkie podsumowanie dotychczasowych wyników.
 • 3. VII Międzynarodowe Liczenie Bociana Białego na Lubelszczyźnie - cele, metodyka, omówienie formularza itp.
 • 4. Kartoteka Awifauny Lubelszczyzny - nowe narzędzie w rękach przyrodników do gromadzenia danych na temat ptaków regionu.
 • 5. Plany na sezon 2014.
Gorąco zapraszamy
Zarząd LTO

PROGRAM ZJAZDU format .doc - POBIERZ
28 stycznia 2014   VII Międzynarodowe Liczenie Bociana Białego na Lubelszczyźnie w 2014 - Komunikat nr.1

W lipcu 2014 roku odbędzie się liczenie bociana białego na Lubelszczyźnie, które obejmie cenzus wszystkich gniazd w naszym regionie. Do policzenia mamy 187 gmin! Mimimalną powierzchnię dla obserwatora stanowi 1 gmina.
Oprócz zaznaczenia na mapie lub w gps lokalizacji gniazda, będziemy zbierać dane na temat umiejscowienia gniazda (słup, drzewo, budynek), efektów lęgów oraz stwierdzonych zagrożeń (transformatory itp.).
Przed nami sporo pracy w terenie i przy opracowaniu danych. Dlatego już teraz publikujemy mapę regionu z podziałem administracyjnym. Wraz z napływem deklaracji od obserwatorów, będzie ona na bieżąco aktualizowana.

Zgłoszenia porsimy wysyłać na adres: bociany.lubelskie[at]wp.pl .

Poniżej publikujemy mapę regionu z podziałem administracyjnym. Wraz z napływem deklaracji od obserwatorów, będzie ona na bieżąco aktualizowana.
W zgłoszeniu prosimy o informację, czy i które gminy obserwator liczył podczas ostatniej inwentaryzacji.

MAPA regionu objęta liczeniem - wersja duża "ściągnięcia" (1,56 MB, *.jpg) - POBIERZ


28 stycznia 2014   Projekt "Czynna ochrona mew i rybitw na Lubelszczyźnie" zakończony

Zobacz - co udało nam się zrealizować w ramach projektu, dzięki wsparciu Fundacji CEMEX Budujemy Przyszłość i przy partnerskim udziale Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.
09 stycznia 2014   Liczenie łabędzi czarnodziobych w Europie

Mili Obserwatorzy Ptaków - Koleżanki i Koledzy,

Zima jaką mamy wpłynęła także na rozmieszczenie łabędzi czarnodziobych w całej Europie. Łabędziarze z Holandii, Wielkiej Brytanii i Niemiec mają ich znacznie mniej, niż można było się spodziewać o tej porze roku. Pytają i nas o liczbę przebywających obecnie u nas łabędzi czarnodziobych. Przypuszczalnie jest ich co najmniej 100 osobników.

Mam informacje wcześniejsze tylko z kilku miejsc (Lista M-STO). Bardzo proszę wszystkich Obserwatorów, do których zwracam się z prośbą teraz o przekazanie do mnie informacji o tym gatunku z ostatnich 2-3 tygodni, oraz zamieszczenie mojej prośby na wszystkich możliwych listach ptasich.

Moja prośba zbiega się właściwie z Zimowym Liczeniem Ptaków Wodnych koordynowanym przez Włodka Meissnera, które nie obejmuje pól, na których w ciągu dnia często przebywają łabędzie czarnodziobe, krzykliwe oraz coraz częściej nieme. Stąd moja prośba. Dane te uzupełniają się wzajemnie. Mnie interesują szczególnie informacje, z ostatnich trzech tygodni.

Oto dane od Kolegów z innych państw:

 • Wielka Brytania - 1.500
 • Belgia - 500
 • Francja - ca 100
 • Dania - 500
 • Niemcy - > 4.000 ?
 • Litwa - ?
 • Łotwa - ca. 20
 • Estonia - podobno brak w Matsalu.
 • Oczekują na dane z Polski.

Liczę, że jak dawniej, aktualne informacje o liczebności łabędzi czarnodziobych z podziałem na młode i dorosłe oraz z podaniem lokalizacji i siedliska dotrą do mnie w najbliższych dniach, za co z góry bardzo dziękuję. Otrzymywane od Was dawniej bezpośrednio, czy za pośrednictwem większości Koordynatorów, dane z jesiennej wędrówki łabędzia czarnodziobego będą za miesiąc przedstawione w formie prezentacji mojej ze Staszkiem Czyżem na Piątym Międzynarodowym Sympozjum Łabędziowym w Easton, Maryland, USA.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Maria Wieloch

 

04 stycznia 2014   Zimowe liczenia ptaków na Lubelszczyźnie 11-12 stycznia 2014

W dniach 11-12 stycznia 2014 r. (z tolerancją do 19 stycznia) odbędzie się kolejna edycja Zimowego Liczenia Ptaków na Lubelszczyźnie. Podobnie jak w zeszłym roku, nasze lubelskie liczenia są częścią ogólnopolskich liczeń prowadzonych w ramach Państwowego Monitoringu Środowiska realizowanego przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska - więcej o Monitoringu Zimujących Ptaków Wodnych.
Formularze liczeń są podobne do zeszłorocznych, pobrać je można w zakładce "Programy".

Jak co roku gorąco zachęcamy do udziału w akcji, która jest świetną motywacją do spalenia odłożonych przez święta zapasów tłuszczyku :-) , a przy okazji pozwala uzupełnić liczne już dane o zimowej awifaunie regionu. Osoby, które brały udział w akcji w poprzednich latach i chcą ponownie prowadzić liczenia na kontrolowanych przez siebie odcinkach, jak również osoby chętne do udziału w akcji po raz pierwszy, prosimy o potwierdzanie swojego uczestnictwa na ubiegłoroczny adres mailowy: zimoweliczenia@wp.pl lub bezpośrednio do koordynatorów akcji. Jeżeli ktoś nie będzie mógł zająć się dotychczas liczonymi odcinkami również prosimy o informację - ułatwi nam to sprawne zapełnianie "dziur" (informacje o tzw. wolnych mocach przerobowych również mile widziane ;-) ).
Zapytania o uczestnictwo w tegorocznej edycji akcji będę starał się wystosować do wszystkich liczących indywidualnie drogą meilową, ale nie ukrywam że własnowolne zgłaszanie się ułatwi mi pracę.

Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego i wielu owocnych obserwacji w Nowym Roku.
Tomek Bajdak.

Zapraszamy do przesyłania zdjęć z zimowego liczenia - najciekawsze zdjęcia umieścimy na naszej stronie !


 
Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi