L o g i n H a s ł o
programy
gawron

W roku 2011 odbyło się pierwsze, zakrojone na szeroką skalę liczenie kolonii gawronów gniazdujących na Lubelszczyźnie.  W związku z dużą spontanicznością akcji, w roku 2011 wiele kolonii nie zostało policzonych, ale pojawiające się luki zostały w znacznym stopniu uzupełnione w roku 2012. Ogólnie zebrano dane z ponad 190 kolonii, których rozmieszczenie obrazuje mapa dostępna pod adresem: https://maps.google.pl/maps/ms?msid=215642317344846082649.0004adfe9d2923826c1a8&msa=0&ie=UTF8&ll=51.217207,23.1427&spn=1.667525,2.167225&t=h&source=embed.

Jako narzędzie do rozpowszechniania informacji o liczeniu i zbierania danych, do tej pory służyła strona LTO, portal forumprzyroda.org oraz znany z zimowych liczeń adres e-mail zimoweliczenia[at]wp.pl W tym roku mamy do dyspozycji kartotekę LTO, gdzie do listy akcji dodano już akcję „GAWRON 2015”

Zachęcamy do umieszczania w kartotece wyników liczeń z poszczególnych kolonii pamiętając jednocześnie o trzech ważnych rzeczach: 1) dokładnym określaniu lokalizacji kolonii na mapie, 2) możliwie jak najbardziej odpowiednim wyborze typu siedliska, w którym istnieje kolonia . Jeżeli kolonia jest umieszczona w miejscu, do którego nie pasuje żadna, lub pasuje kilka opcji z listy rozwijanej (pole „siedlisko”) – dokładniejszy opis siedliska zamieszczamy w polu „szczegóły miejsca obserwacji”. 3) w związku z dużą nagonką na kolonie gawronów obserwowaną w ostatnich latach – w polu „zagrożenia w siedlisku” w uzasadnionych przypadkach wskazujemy możliwą konfliktowość obecności kolonii z obecnością człowieka (np. kolonie w świeżo zrewitalizowanych parkach, kolonie na drzewach blisko okien bloków mieszkalnych, itp.)

Jeżeli ktoś jeszcze nie jest zarejestrowany w kartotece to są dwie opcje. pierwsza (preferowana) – rejestrujemy się i wrzucamy obserwacje, lub druga – wyniki obserwacji (liczba stwierdzonych gniazd, data obserwacji, rodzaj siedliska) – przesyłamy w dowolnej formie na adres mailowy tomaszbajdak@wp.pl

Poniżej znajduje się plik Excel, z listą znanych obecnie kolonii wraz z nazwiskami osób, które liczyły je w ramach poprzedniej akcji. Plik będzie na bieżąco aktualizowany w zakresie informacji czy kolonia będzie policzona w roku 2015 czy jeszcze czeka na zgłoszenie potencjalnego obserwatora. Jeżeli w tabeli nie znajdziecie kolonii, którą liczyliście w roku 2011-2012 a macie gdzieś w notesie wyniki – prosimy o kontakt. Podobnie w przypadku błędnego wpisania do tabeli osoby liczącej, błędy mogły się pojawić ale zawsze można to wyprostować.

Co do terminów liczeń jest jedna zasada: im później tym lepiej, oczywiście do czasu, kiedy na drzewach nie pojawią się liście uniemożliwiające liczenia.

UWAGA: w celu zapewnienia porównywalności naszych wyników z wynikami liczeń gawronów prowadzonych w innych rejonach kraju, za optymalny i wskazany termin liczenia przyjmujemy okres pomiędzy 10 kwietnia a 10 maja.  

           

Pobierz: Wykaz kolonii gawronów zinwentaryzowanych w latach 2011-2012.

 

 

Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi