L o g i n H a s ł o
programy
liczenia zimowe - wyniki

ZIMOWE LICZENIA PTAKÓW - LUBELSZCZYZNA 2020-2021

Poniżej znajduje się przygotowana przez Macieja Filipiuka prezentacja podsumowująca wyniki zimowych liczeń z lat 2020-2021 - zachęcamy do lektury.

Zimowe liczenia ptaków Lubelszczyzna 2021-2022 - raport do pobrania

ZIMOWE LICZENIA PTAKÓW - LUBELSZCZYZNA 2013

W okolicach weekendu 12-13 stycznia 2013r. odbyły się kolejnie Zimowe Liczenia Ptaków. W teren, w pogoni za ptakami udało się 52 osoby, które wspólnie wypatrzyły ponad 26,5 tyś ptaków z 91 gatunków. Udało się skontrolować rekordową ilość odcinków rzek – dających w sumie aż 675 kilometrów.  
Na liście ptaków wodno-błotnych tradycyjnie dominuje krzyżówka a podium w tym roku uzupełniły nurogęś i gągoł.
Wśród drapoli rządzi oczywiście myszołów, a drugie miejsce utrzymuje bielik którego było prawie tyle samo co osób liczących 
W wynikach liczeń wróblaków swoje odzwierciedlenie znalazł tegoroczny nalot czyża, który ilościowo wyprzedził dominujące zazwyczaj gawrony i kawki. Na uwagę zasługuje jemiołuszka która po kilki latach posuchy w końcu dała się zauważyć w trakcie liczeń, oraz zięba która w wyjątkowo dużej liczbie została na zimę.
W trakcie liczeń tradycyjnie przytrafiło się kilka ornitologicznych niespodzianek, ale o nich przeczytacie w załączonym poniżej sprawozdaniu.

Zimowe liczenia ptaków LUBELSZCZYZNA 2013 - raport do pobrania


Tomek Bajdak

 

ZIMOWE LICZENIA PTAKÓW - LUBELSZCZYZNA 2012

Wzorem lat ubiegłych zimowe liczenia ptaków na Lubelszczyźnie w roku 2012 odbyły się w okolicach drugiego weekendu stycznia.  Łagodna zima, brak zlodzenia i dość wysoki poziom wody sprawiły, że ptaki wodno-błotne, będące z założenia głównym przedmiotem liczeń, rozproszyły się po wielu miejscach, czekając na lepsze, wiosenne czasy. My na wiosnę nie czekaliśmy i siłą czterdziestu i czterech osób z notesami, lornetkami a niektórzy z wiosłami w rękach, ruszyliśmy w pogoń za ptaszorami.
Skontrolowano aż 600 km rzek i ponad 40 zbiorników wodnych.

W sumie stwierdzono ponad 33,5 tys osobników z 94 gatunków.
Najliczniejsze gatunki w poszczególnych grupach to:
Ptaki wodno błotne: 1. Krzyżówka (15309 os.), łabędź niemy (1017 os.) nurogęś (610 os.)
Ptaki drapieżne: 1. Myszołów (134 os.), bielik (37 os.), krogulec (23 os.)
Wróblaki: kawka (2350 os.), kwiczoł (2137 os.) czyż (1370 os.)
Najciekawsze gatunki stwierdzone podczas liczeń: uhla 1 os., droździk 1 os., śnieżyca duża 1 os., łabędź krzykliwy 6 os., łabędź czarnodzioby 5 os.,  szlachar 2 os.,  rożeniec 2 os., mewa żółtonoga 1 os., mewa trójpalczasta 1 os., dzięcioł białogrzbiety 1.os, bekasik 9 os.
Łagodny początek zimy miał swoje odzwierciedlenie w stosunkowo licznych obserwacjach ptaków preferujących nieco cieplejsze klimaty, takich jak gęgawa (591 os.), szpak (545 os.) potrzos (27 os.) rudzik (5 os.) i skowronek (2 os.)
Więcej szczegółów w załączonej poniżej prezentacji.

Zimowe liczenia ptaków LUBELSZCZYZNA 2012- raport do pobrania


Tomek Bajdak

 

ZIMOWE LICZENIA PTAKÓW - LUBELSZCZYZNA 2011

W roku 2011 liczenia odbyły się w terminie 15 - 23 styczeń , ze szczególnym naciskiem na weekend 15-16 styczeń. Niestety, w sobotę, 15 stycznia, kiedy to większość osób zaplanowała wyjście w teren pogoda nierozpieszczała. Padający deszcz moczył ubrania i notesy ale co tam - atakowaliśmy dzielnie z lądu, wody (spływ kajakiem po Wiśle i Sanie) i powietrza (w użyciu były mosty, drzewa i różne inne instalacje na które udało się wspiąć) . Część osób w związku z pogodą zrezygnowała z liczenia wróblaków więc dane na temat ich liczebności są nieco zaniżone. Udało się skontrolować 480 kilometrów rzek oraz 25 stawów i zbiorników wodnych. Policzone zostały ptaki na całej zachodniej i południowo - zachodniej granicy regionu (począwszy od Tanwi od miejscowości Harasiuki, poprzez San a na Wiśle w Dęblinie skończywszy. Liczenia na Wieprzu, Krznie i Tyśmienicy utrudniał wysoki poziom wody, który sprawiał że część ptaków przeniosła się na niedostępne rozlewiska. W liczeniu zbiorników wodnych dominowała jak co roku ekipa zamojska głównie w osobach Pana Jerzego Michalczuka oraz Pana Waldemara Gargoły. W tym roku kiepsko wypadł Wieprz, a do kompletu na Bystrzycy zabrakło 2 przyujściowych odcinków - trzeba to nadrobić w przyszłym roku. Taka liczba skontrolowanych obiektów była by nie do osiągnięcia gdyby nie wolontariusze, którzy w liczbie 41 osób wzięli udział w liczeniach.

Jeśli chodzi o ptaki to wśród ptaków wodno-błotnych pierwsza trójka przedstawia się w sposób nastepujący: Na pierwszym miejscu oczywiście krzyżówka w liczbie 12312 - potem długo, długo nic aż do zajmującego drugie miejsce nurogęsia (629 osobników) i trzeciego pod względem liczebności gągoła reprezentowanego przez 373 ptaki.

Wśród drapali najliczniejszy był oczywiście myszołów zwyczajny - 94 ptaki, na drugim miejscu o zgrozo - bielik 42 a w tyle za nimi krogulec w liczbie 13 ptaków.

Wśród wróblaków najliczniejszy z sumą 2260 był czyż. Drugi stopień podium zajęła jemiołuszka - 718 (czyli 718% wzrost liczebności w stosunku do roku ubiegłego ;-) ). Na trzecim miejscu - kawka - 663 ptaki.

Z ciekawszych obserwacji liczeń 2011 warto wspomnieć o żurawiu (1 os. w dolinie Wieprza), bąku (obserwowany w dolinie Tyśmienicy) i mandarynce (1 os. na Zalewie Zemborzyckim) W roku 2011 liczenia stały się częścią Monitoringu Ptaków Zimujących realizowanego prze GIOŚ w związku z tym pojawiło się skromne dofinansowanie, dzięki któremu można było zakupić trochę fachowej literatury rozlosowanej wśród wszystkich uczestników liczeń na wiosennym zjeździe LTO w Janowie Lubelskim. Szczęśliwcom obdarzonym nagrodami jeszcze raz gratulujemy a wszystkim uczestnikom liczeń DZIĘKUJEMY i zapraszamy za rok !!!

Poniżej do pobrania raport, czyli zestawienie wyników liczeń na wybranych obiektach i ilościowe podsumowanie ptaków obserwowanych podczas Liczeń Ptaków Zimujących na Lubelszczyźnie w roku 2011, oraz wykres obrazujący liczebność wybranych gatunków ptaków (krzyżówka, nurogęś, gągoł, czapla siwa) zimujących na Wiśle w latach 1985 - 2011 (z krótka przerwą w latach 2001 - 2007).

Zimowe liczenia ptaków LUBELSZCZYZNA 2011 - raport do pobrania

Tomasz Bajdak


ZIMOWE LICZENIA PTAKÓW - LUBELSZCZYZNA 2010

Zimowe liczenia ptaków na Lubelszczyźnie AD 2010 ubiegły pod znakiem śniegu posampas, mrozu, lodu, wiatru i wszelkich innych uroków zimy. Mimo to 65 zahartowanych w bojach, wyposażonych w rozgrzewające napoje zapaleńców uwzięło się, odgarnęło śnieg sprzed progu drzwi i ruszyło nad rzeki, stawy i zbiorniki w poszukiwaniu wszelkiej maści ptaszorów. Efektem tego pospolitego ruszenia było skontrolowanie 545 kilometrów rzek oraz 21 mniej lub bardziej pokrytych lodem zbiorników.

Liczenia odbyły się w terminie 16 - 17 stycznia, oczywiście z tolerancją kilku dni przed i po wyznaczonym terminie.

Najliczniejsza ekipa penetrowała Wisłę, Wieprz i Bystrzycę, chociaż dotarliśmy tez m.in. nad San, Sołokiję, Bystra, Zielawę, Czechówkę i Czerniejówkę oraz wiele innych mniejszych obiektów orientacyjnie zaznaczonych na dostępnej poniżej mapce.

Udało się wyhaczyć 15.481 ptaków z 85 gatunków.

Najliczniejszym gatunkiem była krzyżówka obserwowana w ilości 6937 osobników, drugie miejsce zajęła bogatka 709 ptaków, a trzecie czyż – 621 osobników.

Z ciekawszych obserwacji należy wspomnieć np. mandarynkę widzianą na Sanie w Stalowej Woli, uszatkę błotną (stawy w Korniach), siwerniaki (2 ptaki na Nieliszu), siniaka (stawy w Topornicy) oraz sokoła wędrownego (Bystrzyca pod Lublinem) a także bąki ( łącznie 4 osobniki), gęgawy (6 ptaków) i łabędzie krzykliwe (2 ptaki na Wiśle). Warta odnotowania jest także porywająca liczebność jemiołuszek które w "stadzie" złożonym z 1 (słownie: jednego) osobnika zalały Lubelszczyznę.

Poniżej do pobrania raport, czyli zestawienie wyników liczeń na wybranych obiektach i ilościowe podsumowanie ptaków obserwowanych podczas Liczeń Ptaków Zimujących na Lubelszczyźnie w roku 2010.

Zimowe liczenia ptaków LUBELSZCZYZNA 2010 - raport do pobrania

Tomasz Bajdak


ZIMOWE LICZENIA PTAKÓW - LUBELSZCZYZNA 2009

Poniżej do pobrania raport, czyli zestawienie wyników liczeń na wybranych obiektach i ilościowe podsumowanie ptaków obserwowanych podczas Liczeń Ptaków Zimujących na Lubelszczyźnie w roku 2009.

Zimowe liczenia ptaków LUBELSZCZYZNA 2009 - raport do pobrania

Tomasz Bajdak

 

 

 

Polityka prywatności | Kontakt | O nas | Aktualności | Programy | Edukacja | Kartoteka | Linki | Sklep | LTO na Facebooku, Twitterze i Youtubie
ˆ LTO 2011-2014 waldemi